Rząd przyśpiesza prace nad obowiązkową ochroną sygnalistów. CRUZ ma gotowy produkt, który to ułatwia

Wkrótce ma być gotowa ostateczna wersja projektu ustawy o ochronie sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości wewnątrz organizacji. Jak podaje serwis Business Insider – rząd przyspieszył prace nad przepisami, które zgodnie z dyrektywą unijną powinny obowiązywać już w zeszłym roku.

Kim jest Sygnalista?

Sygnalista to osoba, która zgłasza nieprawidłowości zauważone w swoim miejscu pracy lub środowisku zawodowym, dbając przy tym nie tyle o własny interes, co o sprawy istotne dla dobra wspólnego. Opierając się na faktach, wskazuje naruszenia wartości uznanych powszechnie za ważne, takich jak np. życie, zdrowie, bezpieczeństwo i higiena pracy czy finanse. Nie musi przy tym znać pełnych szczegółów sprawy, ale powinien działać w sposób uczciwy i w dobrej wierze. Ktoś, kto świadomie wprowadza w błąd lub podaje nieprawdziwe okoliczności wydarzeń, nie tylko nie uzyska statusu sygnalisty, ale także musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Jakie są sposoby dokonywania zgłoszeń?

Zgłoszenia naruszenia prawa będzie można dokonać za pomocą wewnętrznych kanałów utworzonych przez pracodawców, ale także za pomocą kanałów zewnętrznych, do odpowiednich organów państwa oraz za pomocą ujawnienia publicznego. W interesie pracodawców jest więc odpowiednie dopracowanie wewnętrznych procedury obsługi zgłoszeń. Nie tylko ze względu na to, że mogą pomóc w zidentyfikowaniu oraz likwidacji nadużyć, ale także aby uniknąć strat wizerunkowych wynikających z przekazania sprawy na zewnątrz organizacji.

Kto podlega obowiązkowi spełnienia wymogów?

Przepisy będą obowiązywały wszystkie firmy zatrudniające przynajmniej 50 pracowników oraz m.in. instytucje finansowe (w tym Banki Spółdzielcze) bez względu na wielkość zatrudnienia.

Odpowiednie procedury postępowania ze zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowości i nadużyć nie są nowością dla Banków Spółdzielczych, które zobowiązane były do ich wdrożenia już w roku 2015, zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo Bankowe. Teraz przepisy te zostaną rozbudowane i uszczegółowione.

Więcej o ochronie Sygnalistów można przeczytać w Biuletynie CRUZ Nr 6 i 8.

Demaskator – produkt w ofercie Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych

System Demaskator tworzy bezpieczny, anonimowy kanał do obsługi zgłoszeń sygnalistów. Umożliwia przyjmowanie informacji o nieprawidłowościach wewnątrz organizacji oraz ułatwia proces ich weryfikacji i raportowania. To proste i efektywne rozwiązanie jest dostępne dzięki współpracy Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych z firmą Avrio Interactive.

Wszystkich zainteresowanych gotowym produktem do obsługi zgłoszeń Sygnalistów zapraszamy do kontaktu pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na Demaskatora.

Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych zmieniło nazwę na VerdIT. Aktualnie znajdujesz się na archiwalnej wersji portalu. Zapraszamy na naszą nową stronę!

Przejdź do strony

Copyright © Grupa BPS | 2022