Sygnaliści - projekt ustawy krajowej a Dyrektywa Parlamentu Europejskiego

Zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z dnia 23.10.2019 r.
w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii nałożyły na wszystkie podmioty prawne działające w sektorze finansowym obowiązek posiadania:

  • kanałów dokonywania zgłoszeń uwzględniających formy ochrony przed działaniami odwetowymi;
  • procedury zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych.

O ochronie Sygnalistów mogą Państwo przeczytać więcej w Biuletynie CRUZ Nr 6 (do pobrania na stronie cruz.com.pl/biuletyn). W ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie. W kwietniu i lipcu 2022 zaproponowano rozszerzone zapisy projektu ustawy
o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa i obecnie pracuje nad nim Rządowe Centrum Legislacji.

Czy warto wstrzymywać się z opracowaniem procedury?

Biorąc pod uwagę fakt, że vacatio legis zostało wydłużone z 14 dni do 2 miesięcy,
a przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wdrożenia nowych wymogów w ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (w tym do przeprowadzenia obowiązkowych konsultacji wewnętrznych np. z jednostkami banku odpowiedzialnymi za proces legislacyjny), należy pamiętać, że są to łącznie tylko 4 miesiące.

Wypełnienie obowiązku wdrożenia systemu umożliwiającego zgłaszanie naruszeń jest tylko kwestią czasu, wydaje się więc zasadnym przygotowanie się już teraz i to nie tylko ze względu na nieuniknione zmiany legislacyjne. Posiadanie przez nowoczesne Banki zarówno procedury zgłoszeń wewnętrznych, jak i anonimowego narzędzia do zgłoszeń Sygnalistów, pozwoli na szybsze ujawnianie działań niepożądanych.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty gotowego rozwiązania pod nazwą Demaskator, które przygotowało dla Państwa Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych. Zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum Rozwoju Usług Zrzeszeniowych zmieniło nazwę na VerdIT. Aktualnie znajdujesz się na archiwalnej wersji portalu. Zapraszamy na naszą nową stronę!

Przejdź do strony

Copyright © Grupa BPS | 2022